Přání k svátku - významný den České republiky

08.03.2025 10:20

 

Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen (MDŽ) je původem socialistický (ne komunistický) svátek oslavy žen a boje za jejich rovnoprávnost.

Demonstrace žen na konci zimy, tradičně o nedělích, se nejdříve konaly v USA na popud tamní Socialistické strany Ameriky; velké shromáždění za volební právo žen se konalo 8. března 1908 v New Yorku. Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910 prosadila německá socialistka Clara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku, tehdy ještě bez určení pevného data. 19. března 1911 proběhly v Německu, Rakousku a Dánsku oficiální oslavy prvního Mezinárodního dne žen, za ženská práva a svobodu. Datum 8. března bylo nakonec vybráno na památku ženských nepokojů zaměřených proti válce a bídě v Petrohradu v roce 1917. Ty potom přerostly v únorovou revoluci a vedly k abdikaci cara. (Vysvětlení o padesátileté připomínce rozehnané stávky amerických textilaček v roce 1857 je falešné a objevilo se až v roce 1955). 

Svátek se rychle rozšířil, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickou socialistickou obdobu Svátku matek. V roce 1975 byl Mezinárodní den žen oficiálně uznán Organizací spojených národů (OSN) a v důsledku toho jej přijaly mnohé národní vlády. 

U nás se přestal slavit v roce 1990, i když v mnoha zemích stále patří ženám. 

V roce 2004 bylo v parlamentu rozhodnuto, že se do našich kalendářů opět vrátí jako významný den České republiky.

 

Státní svátky, ostatní svátky a významné dny České republiky

Státní svátky

Dny 1. leden - Den obnovy samostatného českého státu, 8. květen - Den vítězství, 5. červenec - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. červenec - Den upálení mistra Jana Husa, 28. září - Den české státnosti, 28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu a 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva se prohlašují za státní svátky České republiky (dále jen "státní svátek").

Ostatní svátky

Ostatními svátky jsou 1. leden - Nový rok, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. květen - Svátek práce, 24. prosinec - Štědrý den, 25. prosinec - 1. svátek vánoční a 26. prosinec - 2. svátek vánoční (dále jen "ostatní svátek").

Dny pracovního klidu

Státní svátky a ostatní svátky jsou dny pracovního klidu, kromě dnů nepřetržitého odpočinku zaměstnance v týdnu.

Významné dny

Významnými dny České republiky jsou 16. leden - Den památky Jana Palacha, 27. leden - Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, 8. březen - Mezinárodní den žen, 9. březen - Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi - Březince, 12. březen - Den přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO), 28. březen - Den narození Jana Ámose Komenského, 7. duben - Den vzdělanosti, 1. květen - Den přistoupení České republiky k Evropské unii, 5. květen - Květnové povstání českého lidu, 15. květen - Den rodin, 27. květen - Den národního vzdoru, 10. červen - Den památky obětí vyhlazení obce Lidice, 18. červen - Den hrdinů druhého odboje, 25. červen - Den odchodu okupačních vojsk, 27. červen - Den památky obětí komunistického režimu, 21. srpen - Den památky obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy, 8. říjen - Památný den sokolstva, 12. říjen - Den samizdatu a 11. listopad - Den válečných veteránů (dále jen "významný den").

Významné dny jsou dny pracovními, nejsou-li zároveň státním svátkem nebo ostatním svátkem.